SŠ Trhové Sviny
SŠ Trhové Sviny
SŠ Trhové Sviny
Náš Facebook:
e-žákovská knížka

vykřičníkChceš si při škole PŘIVYDĚLAT? Tak pojď studovat k nám. Za odvedenou práci při praxi u nás studenti DOSTÁVAJÍ ZAPLACENO! A nejen to, každý žák ZDARMA dostane od školy pracovní oblečení!

Školské poradenské zařízení

více zde  

Aktuální jídelníčky

Školní jídelna na 1.4-30.4.2021

Junior Club na 16.4.2021
Junior Club na 19.4.2021

Aktuality

Exkurze - Výroba železných nástrojů tradičním způsobem

   Ve dnech 07. 05. (ZŠ Trhové Sviny a „MŠ, ZŠ a Praktická škola Trhové Sviny“) a 12. 05. 2015 (ZŠ Nové Hrady a „ZŠ a MŠ Horní Stropnice“) se žáci partnerských základních škol zúčastnili exkurze na Buškově hamru. Exkurze se uskutečnila v rámci projektu „Rozvoj technického vzdělávání v Jihočeském kraji CZ.1.07/1.1.00/44.0007“. Tematicky byla exkurze zaměřena na učební obor „Opravářské práce“ s názvem „Výroba železných nástrojů tradičním způsobem“.


  Provozem Buškova hamru žáky provedly pani Marcela Jedlinská a Ivana Běláčová které žákům partnerských základních škol zajímavou formou vysvětlily ve zjednodušené formě výrobu železných nástrojů tradičním způsobem. Paní Běláčová informovala žáky o tom, že Buškův hamr je funkční technickou památkou. Celé zařízení je poháněno třemi vodními koly, jež uvádějí do chodu buchar, brus a dmychadla u výhně. K přívodu vody na kola slouží hamru uměle vybudovaný náhon s přepadovou vodní kaskádou. Žáci shlédli expozici železného nářadí a nástrojů. Paní Jedlinská zdůraznila, že dochovaná kladiva a kleště jsou předměty s velkou historickou hodnotou. Tyto nástroje si každý z hamerníků vyráběl sám. V kovárně hamru se hamerníci zabývali zejména výrobou drobných železných nástrojů a náčiní. Jednalo se především o pluhy pro místní zemědělce, kladiva, sekery a lopaty. Dále exkurze pokračovala promítnutím filmu o historii hamru a o výrobě železných nástrojů tradičním způsobem. Závěrem exkurze byl žákům partnerských základních škol spuštěn buchar. Tato ukázka vzbudila u žáků velký obdiv. Více v naší fotogalerii nebo na facebooku.