SŠ Trhové Sviny
SŠ Trhové Sviny
SŠ Trhové Sviny
Náš Facebook:
e-žákovská knížka

vykřičníkChceš si při škole PŘIVYDĚLAT? Tak pojď studovat k nám. Za odvedenou práci při praxi u nás studenti DOSTÁVAJÍ ZAPLACENO! A nejen to, každý žák ZDARMA dostane od školy pracovní oblečení!

Školské poradenské zařízení

více zde  

Aktuální jídelníčky

Školní jídelna na 4.10.-26.10.2021

Junior Club na 25.10. 2021
Junior Club na 26.10.2021

Aktuality

Beseda - Tepelné zpracování kovů

   Ve dnech 04.05. ( ZŠ Trhové Sviny a „MŠ, ZŠ a Praktická škola Trhové Sviny“) a 13.05. 2015 ( ZŠ Nové Hrady a „ZŠ a MŠ Horní Stropnice“) se žáci partnerských základních škol zúčastnili besedy v rámci aktivity KA02. Tematicky byla beseda zaměřena na učební obor  „Opravářské práce “ s názvem “Tepelné zpracování kovů“.

  Přednášející Jan Pitálek, který má živnostenské oprávnění s názvem Kovář – podkovář, žákům partnerských základních škol zajímavou formou osvětlil ve zjednodušené podobě principy tepelného zpracování kovů. Připomenul historii kovářského řemesla. Žáci partnerských základních škol si za pomoci tužek a modelíny zkusili „ukovat“ náramek. Tato činnost formou hry je velmi zaujala. Dále pan Pitálek žákům doporučil literaturu a odborné časopisy, které jim také názorně ukázal.  Žáci měli zájem zejména o knihy „Kovářství a zámečnictví“ a „Kovovýrobu“, z časopisů je zaujala „Kovárna pro radost“. Přednášející shrnul postup tepelného zpracováním kovů, kterým se rozumí postup, při kterém se řízeně mění teploty a někdy také chemické složení kovu. Účelem tepelného zpracování je zejména dosažení požadovaných mechanických a technologických vlastností kovových materiálů. Průběh tepelného zpracování je u všech způsobů a u všech kovových materiálů v podstatě stejný. Přednášející zdůraznil, že se skládá z ohřevu na vhodnou teplotu, setrvání na této teplotě (prohřátí, prohřev) a následném ochlazení, přičemž se tento postup může i vícekrát opakovat. Závěrem besedy přednášející žákům představil vlastní vyrobené kovové nářadí a náčiní, které žáci shlédli s obdivem. Více v naší fotogalerii nebo na facebooku.