SŠ Trhové Sviny
SŠ Trhové Sviny
SŠ Trhové Sviny
Náš Facebook:
e-žákovská knížka

vykřičníkChceš si při škole PŘIVYDĚLAT? Tak pojď studovat k nám. Za odvedenou práci při praxi u nás studenti DOSTÁVAJÍ ZAPLACENO! A nejen to, každý žák ZDARMA dostane od školy pracovní oblečení!

Školské poradenské zařízení

více zde  

Aktuální jídelníčky

Školní jídelna na 1.9.-30.9.2021

Junior Club na 24.9.2021
Junior Club na 29.9.2021

Aktuality

Exkurze ZŠ do teplárny v TS

   Ve dnech 20. ledna (ZŠ Nové Hrady), 26. ledna (ZŠ Trhové Sviny a "MŠ, ZŠ a Praktická škola Trhové Sviny") a 29. ledna roku 2015 (ZŠ Horní Stropnice) se žáci partnerských základních škol zúčastnili exkurze v místní městské kotelně, tzn. městské kotelně města Trhové Sviny. Tematicky  byla exkurze zaměřena na učební obor střední školy - "Elektrikář" a to z důvodu toho, že technologie kotelny umožňuje jako druhotný produkt vyrábět elektřinu ekologickou formou a tu dodávat do elektrické sítě.

   Provozem kotelny žáky provedl vedoucí pracovník provozu pan Štojdl, který žákům základních škol poutavou formou vysvětlil ve zjednodušené formě technologii kotelny a hlavně technologii výroby elektřiny. Způsob výroby elektřiny patří mezi tzv. ekologiké, protože základní komoditou na vstupu je dřevěná štěpka nebo pilina. Tato komodita je v kotli pálena a v momentě, kdy je kotel zahřán na určitou teplotu, tak kromě toho, že zajišťuje vytápění mnoha budov ve městě, tak ještě zahřívá silikonový olej ve speciálních nádobách. Zahřátý olej na urč. teplotu cirkuluje a roztáčí turbínu, která způsobuje výrobu elektřiny. Tento princip výroby elektřiny je v oblasti jižních Čech ojedinělý a dokonce v celorepublikovém hodnocení kvality výroby elektřiny ekologickou formou v roce 2012 obdrželo město Trhové Sviny (resp. provoz kotelny) tzv. ekologického oskara. Toto ocenění vyjadřuje úspěšnost celého projektu touto ekologickou formou elektřinu vyrábět.

   Tato exkurze určitě přispěla k rozšíření obzoru a pohledu žáků na nové technologie a možnosti výroby elektřiny ekologickou formou.  Více v našich fotogaleriích (foto ZŠ Nové Hrady), (foto ZŠ Trhové Sviny, ZŠ, MŠ a PrŠ Trhové Sviny) a (foto ZŠ Horní Stropnice) nebo na facebooku.