SŠ Trhové Sviny
SŠ Trhové Sviny
SŠ Trhové Sviny
Náš Facebook:
e-žákovská knížka

vykřičníkChceš si při škole PŘIVYDĚLAT? Tak pojď studovat k nám. Za odvedenou práci při praxi u nás studenti DOSTÁVAJÍ ZAPLACENO! A nejen to, každý žák ZDARMA dostane od školy pracovní oblečení!

Školské poradenské zařízení

více zde  

Aktuální jídelníčky

Školní jídelna na 1.6.-30.6.2022

Junior Club na 1.7.2022
Junior Club na 30.6.2022
Junior Club na 29.6.2022

Aktuality

Exkurze Slatiňany

OPVK

 

   Dne 21.05.2014 se žáci Středního odborného učiliště a Střední odborné školy v počtu 17 (15 dívek a dva chlapci) zúčastnili exkurze zaměřené na chov Starokladrubských koní. Exkurze proběhla v rámci projektu "CZ.01.07./1.1.00/44.0007 Rozvoj technického vzdělávání v Jihočeském kraji".

   Hlavním tématem exkurze bylo seznámení se se vznikem a chovem plemene Starokladrubský kůň.
Důležitost chovu tohoto plemene souvisí se dvěmi skutečnostmi. Jednak je to nejstarší domácí kulturní plemeno chované v České republice, jehož vznik bezprostředně souvisí s dějinami Českého národa a dále toto plemeno jako jediné ze všech plemen vzniklých na území České republiky má status "kulturní národní památky".

   Starokladrubský kůň se na našem území chová ve dvou variantách - v bílé (Starokladrubský bělouš) a černé (Starokladrubský vraník) a protože hřebčín v Kladrubech nad Labem, jež je domovem Starokladrubských běloušů se nyní nachází v rekonstrukci a tudíž jsou prohlídky stájí až do odvolání zrušené, museli se žáci spokojit pouze s prohlídkou hřebčína ve Slatiňanech, který je domovem Starokladrubských vraníků. Přesto byla prohlídka zajímavá a poutavá a žáci se například dozvěděli tyto informace.

   Kromě historických skutečností se žáci dozvěděli různé praktické vědomosti s chovem koní souvisejících - např. postup při hřebení klisen, způsoby odchovu hříbat, techniky měření a vážení hříbat či techniky plemenitby.

   Jelikož žáci oboru Zemědělec-farmář probírají tyto tématické okruhy v rámci výuky (ŠVP), byla exkurze tématicky vhodně zaměřená. Více v naší fotogalerii či na našem facebooku.